30
יול

ניווט באתגרים ואימוץ הזדמנויות בעתות מלחמה

ההשקעות הן אחת מהפעילויות העסקיות המרתקות והמרגשות ביותר בעולם הכלכלי. משקיעים, בנקים, קרנות פנסיה, תאגידים, ואפילו אנשים פרטיים משקיעים את כספם בכדי לקבל תשואה כלכלית עתידית. הפוטנציאל להצלחה הוא אחד הגורמים המובילים יותר לכשירות הפופולרית של השקעה. ההצלחה בהשקעה יכולה לספק תשואה מעולה, לידיעת הציבור, עצמאות פיננסית, ואף לקידום פרויקטים חשובים ומשמעותיים. אך עם הזדמנויות מגוונות זו זכות חובה לזהות גם את האתגרים והסיכונים.

אחד האתגרים העיקריים הוא הסיכון הפיננסי. בהשקעות, אין יכולת להתעלם מהסיכון, ולעיתים אף נדרש התמקדות בפיתויים של תשואה גבוהה בהשקעה שעלולה להוביל להתמוטטות פיננסית. חשיפה לסיכון מתמדת מצריכה התעקשות על ניתוחים מדויקים, עמידות נפשית ואיכותיות, ובעיקר – יכולת לקחת החלטות מושכלות במצבי לחץ. נוסף על כך, עם תחום זה יכולים להיות אתגרים מדויקים בתחום חוקי, מיסוי, תקנות, ושוקיים. אנשי עסקים צריכים להתמקד באספקטים המשפטיים והמוסריים של ההשקעה, ולפעול בצורה תקינה ועקרונית. בסיכום, ההשקעות מהוות עולם דינמי ומאתגר שמאפשר למשקיעים לפתוח את הפוטנציאל שלהם וליהנות מתשואות והצלחה כלכלית. עם זאת, הפוטנציאל נאזן על ידי סיכונים ואתגרים שדורשים ממשקיעים לפעול בחכמה ואחריות, ולהקפיד על חקיקה פיננסית איכותית וערכים מוסריים חשובים.

מלחמה מובילה לעתים קרובות לעקירה והגירה המונית של אנשים, הן בתוך המדינה והן מעבר לגבולות. הדבר עלול ליצור עלייה פתאומית בביקוש לדיור באזורים בטוחים יותר וירידה בביקוש באזורים מוכי מלחמה. תנועות אוכלוסייה כאלה עלולות לגרום לשינויים משמעותיים במחירי הנכסים ובתעריפי השכירות. שינויים משפטיים ורגולטוריים: בתקופות מלחמה, ממשלות עשויות ליישם אמצעי חירום ותקנות כדי לתת מענה לצרכים המיידיים של האוכלוסייה ולייצב את הכלכלה. צעדים אלה יכולים להשפיע על מגזר הנדל”ן על ידי הטלת הגבלות על עסקאות נכסים, הטלת פיקוח על שכר דירה או יישום מסים הקשורים לנכסים כדי לממן את מאמצי המלחמה.

אי הוודאות הקשורה למלחמה יש בה לייצר חוסר יציבות בשוק, כגון חוסר יציבות כלכלית, אי שקט פוליטי וחששות ביטחוניים, עשויה להשפיע לרעה על שוקי הנדל”ן. משקיעים עלולים להירתע מהשקעה בנדל”ן בשל הסביבה הלא ודאית, וכתוצאה מכך לירידה בערכי הנכסים ולהאטה בפעילויות הבנייה והפיתוח דבר שתלוי מאוד במצב המלחמה. כל שינוי ואור בקצה המנהרה יכול להביא לעלייה פתאומית בשוק הדיור באוקראינה. חוסר יציבות ובטחון מייצר בדרך כלל אתגרים נוספים בנושא ביטוח ומימון. ביטוח נכסי נדל”ן באזורים מוכי מלחמה הופך למאתגר ויקר יותר עקב הגברת הסיכונים לנזק או להרס. חברות הביטוח עשויות להטיל פרמיות גבוהות יותר או לא לכלול כיסוי עבור נזקים הקשורים למלחמה. באופן דומה, המלווים עשויים להיות זהירים יותר ולהחמיר את קריטריוני ההלוואות, מה שמקשה על קונים פוטנציאליים להשיג מימון לעסקאות נדל”ן. בעניין זה, אנו רואים כי הפרלמנט האוקראיני קידם תכנית לסיוע ברכישת דירה שצפויה להיכנס בחודש הבא לתוקף כך שניתן יהיה לרכוש דירה חדשה בבנייה ולא יותר משלוש שנים מה שיש בו לקדם בצורה משמעותית את הבנייה החדשה ולסייע לזוגות צעירים וכאלו שנפגעו כתוצאה מהמלחמה. צריכים לזכור כי מלחמה עלולה לשבש פיתוח ותחזוקה של תשתיות, ולהוביל לעיכובים בפרויקטים של בנייה, להידרדרות של תשתיות קיימות ולגישה מוגבלת לשירותים בסיסיים. כישלונות אלה יכולים להשפיע לרעה על ערכי הנכס ולהגביל את האטרקטיביות של אזורים ספציפיים להשקעה בנדל”ן.תחנות אש, נמלים, כבישים, תשתיות חשמל ומים ניזוקות ופוגעות בכלכלה של אוקראינה.  אנו רואים שהאוקראינים פועלת כבר בשלב זה לייצר תוכניות שיקום ובניה. קרי, התערבות ממשלתית ושיקום לאחר מלחמה קריטית להצלחה של מדינה והינה אחד הסממנים להצלחה לצאת ממשברים לאחר מלחמה, ממשלות ממלאות לעתים קרובות תפקיד משמעותי בשיקום ושיקום של אזורים נפגעי מלחמה. הם עשויים להכניס תקנות חדשות ותמריצים לעידוד השקעות בתחום הנדל”ן, כגון הקלות מס, סובסידיות או תהליכי אישור יעילים. התערבויות אלו מטרתן להחיות את הכלכלה, לבנות מחדש תשתיות שנפגעו ולהחזיר את האמון בשוק הנדל”ן. אין ספק שלעניין זה אוקראינה פועלת גל הזמן ומביאה שינויים רבים בין היתר על מנת להיכנס כחברה באיחוד האירופאי.

חשוב לציין כי ההשפעות הספציפיות של מלחמה על מגזר הנדל”ן עשויות להשתנות בהתאם למשך, עוצמתו והיקף הסכסוך הגיאוגרפי, וכן לחוסן וכושר ההסתגלות של הנדל”ן המקומי. לעניין זה, התפשטות הצפיפות, אוקראינה כבר תקועה עם יתר הוראות על פני הארץ ונתקלת בצפיפות אנושית. נדרשים תוכניות מקיפות להקטנת צפיפות ושיפור איכות החיים. כחלק מהשפעות של המלחמה אנו יכולים לראות גם את נושא הפליטים. המלחמה גרמה לצפיפות פליטים פנימית וגורמת להתמוטטות בתחומים שונים. לעניין זה, דרושות תוכניות איחוד חברתי וסיוע בהתמודדות עם הבעיה כאמור מייצרת בתחום הנדל”ן בעולם מחד מחזור דירות לתווך ארוך באוקראינה מאחר והבנייה נעצרה בחלק גדול מהבנייה ומאידך עלייה בחלק מהמדינות בעולם כגון גרמניה, גיאורגיה, ספרד ועוד.

נסיים באופן אופטימי למרות כל הסיכונים, נראה כי ניתן ללמוד גם מהזדמנויות שנוצרו לאחר מלחמה במדינות אחרות. מדינות מלחמה מסוימות ניצלו את המצב והפכו את מגבלות המלחמה להזדמנות להרוויח. בשנים ראשונות לאחר מלחמה, חידוש הפרויקטים הכלכליים והמשק איחוד תיאטרלי מולידים תקופות של התאוששות כלכלית שבדרך כלל רק שחקנים גדולים יכולים להשפיע ולקחת חלק בתהליך השיקום. לכן, נעשה כל שביכולתנו להקפיץ את המצב ולמצוא פתרונות יציבים עבור האתגרים שאותנו כופים להתמודד איתם. הפוטנציאל להצלחה קיים, ומשתפר בהתאם להשקעה, חכמה, וסבלנות. כאשר אנחנו מחפשים ללמוד מההיסטוריה והניסיון של מדינות אחרות שעברו דרך מלחמה, אנחנו יכולים להינות מההבנה שהתהליך של שיקום כלכלי וחברתי הוא אפשרי, ומאפשר חיים טובים ופורה בעתיד.

כמובן, אין סיכון לטעות ואתגרים מול התהליך של שיקום ושיפור. עם זאת, עם התמדה, חשיבה חכמה ומשקיעים מנוסים, נוכל למצוא את הפתרון לסיכונים וליהנות מההזדמנויות המרתקות שנוצרות לאחר מלחמה.

כאשר נפקח למציאות חדשה ונשתפר כאנשי עסקים וחברה, אנחנו יכולים לפעול לשם הצלחתנו ולהבטיח טובתנו וטובת הקהילה שאנחנו חלק ממנה. עם האמון הנכון והעבודה המרוכזת, נוכל להתעלות מעל ומעבר למצב הנוכחי ולפתח עתיד מבטיח, נמצאים בדרך לפתור את האתגרים ולהנות מההזדמנויות בדרך לקדימה. אני מאמין שעם הגישה הנכונה והתמדה, נצליח להתמודד טוב יותר עם אתגרים, אנחנו מבינים שאין פתרון פשוט ונכון לכל הבעיות, אך ישנה תקווה והזדמנויות להצלחה בזמנים הקשים ביותר. אני מאמין שהשקעה באוקראינה בפרויקטים בבנייה להבדיל מדירות קיימות(השוק המשני) הינו מסוכן בשלב זה אך ללא ספק, יש משקיעים שמחפשים להשקיע דווקא בעתות מלחמה במצב של סיכון גבוה וסיכוי בהתאם. אז נראה כי ניתן ללמוד גם מהזדמנויות שנוצרו לאחר מלחמה במדינות אחרות, ומדינות מלחמה מסוימות ניצלו את המצב והפכו את מגבלות המלחמה להזדמנות להרוויח. נכון לכל הסיכונים, עדיין יש תקווה ואפשרות להתעלות מעל ומעבר למציאות הקיימת, ולשקף את ההזדמנויות שיכולות להתגלות בסביבה כמו של אוקראינה ולנצח עם כלל דרכי התחומים השונים בקהילה הבין-לאומית.

בשנים ראשונות לאחר מלחמה, חידוש הפרויקטים הכלכליים והמשק איחוד תיאטרלי מולידים תקופות של התאוששות כלכלית שבדרך כלל רק שחקנים גדולים יכולים להשפיע ולקחת חלק בתהליך השיקום. עם האמון הנכון והעבודה המרוכזת, נוכל להתעלות מעל ומעבר למצב הנוכחי ולפתח עתיד מבטיח, נמצאים בדרך לפתור את האתגרים ולהנות מההזדמנויות בדרך לקדימה.