19
פבר

מירוץ החתימות לוועדה לבחירת שופטים: עו”ד אבי ללום פורש

https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3838753,00.html

נותרו חמישה ימים להגשת מועמדויות לכהן כנציג עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים; ראש הלשכה אבי חימי טען בפומבי שהוא ניטרלי, אך חברי מועצה אומרים שהוא ואנשיו פועלים למען מועמדותו של עו”ד מוחמד נעמנה; כרגע נותרו חמישה מועמדים שמנסים להשיג מספיק חתימות.

עו”ד אבי (אברהם) ללום, שנחשב אחד המועמדים הבולטים במרוץ לתפקיד נציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, הודיע הערב (ה’) שהחליט לפרוש מההתמודדות.

בכדי להתמודד צריך כל מועמד להגיש עד יום שלישי הקרוב טופס ובו חתימות של שלושה חברי מועצה התומכים בו. ל”כלכליסט” נודע כי רבים מחברי המועצה הבטיחו לעו”ד ללום שיחתמו לו על טופס המועמדות, אך בסופו של דבר לקראת רגע האמת התומכים החלו לשדר סימני היסוס וחששות.

בתגובה הודיע ללום כי הוא פורש מהמירוץ ובהודעה שפרסם כתב: “אני מאמין באחדות השורות ושיכולתי לתרום רבות מניסיוני ויכולתי, אך לאור ריבוי המועמדים, החלטתי שאני מעדיף להמשיך בעשייה ובימים הקרובים אודיע במי אני תומך”.

לפי המצב כעת ישנם חמישה מועמדים שמנסים להשיג חתימות שיאפשרו להם להתמודד על הכיסא בוועדה (שהיה של עו”ד אפי נוה שפרש ממנה). החמישה הם עו”ד מוחמד נעמנה יו”ר מחוז צפון, עו”ד מאיר מזרחי, שאינו פעיל בלשכה ומועמדותו נחשפה בכלכליסט, עו”ד יצי גורדון, עו”ד ערן גולן ועו”ד דורון ברזילי.

בשיחות עם כלכליסט הציגו מספר חברי מועצה תמונת מצב לפיה הופעלו לחצים כבדים מכמה כיוונים, על מנת לנסות ולסכל את עצם הגשת המועמדות של כמה מועמדים ובראשם ללום, אך לא רק הוא.

לפי המקורות, סיעת הדתיים היתה לכאורה מחויבת לתמוך בללום, ובפרט לאחר שעו”ד יצחק נטוביץ שראה עצמו מועמד הסיעה לוועדה, הבין שאין לו סיכוי ריאלי להיבחר והושגו מולו הבנות על הסרת מועמדותו.

בסופו של דבר, סיעת הדתיים הודיעה שהיא עומדת מאחורי נוטוביץ במועמדותו ולטענת גורם במועצה, בכך יכלה הסיעה לחמוק באלגנטיות מהצורך לעמוד בהבטחה ולחתום לללום. לדברי המקור, הסיבה לכך היתה הרצון של הסיעה הדתית שלא לפוצץ את היחסים מול ראש הלשכה אבי חימי.

חימי וללום היו עד לאחרונה מקורבים מאוד וללום הוא חבר סיעתו של חימי. אלא שחימי כנראה לא ראה בעין יפה את העובדה שללום החליט להתפטר מתפקידו כיו”ר ועדת מנגנון בלשכה ובנוסף את העובדה שהעז להתמודד על הכיסא בוועדה מבלי שקיבל ממנו את ברכת הדרך. לטענת מקורות בלשכה, חימי ואנשיו ניסו למנוע את מועמדות ללום ובמצב זה ללום התקשה מאוד להשיג את החתימות הדרושות לו.

ראש הלשכה אבי חימי הציג עצמו כניטרלי במהלך המירוץ, ואמר שהוא אינו תומך בשלב זה באף אחד ובהמשך יודיע במי הוא תומך. ה”ניטרליות” הזו לכאורה גררה ביקורת על חימי ונטען שהדבר מעיד על חולשתו והחשש שלו לעמוד בפני מועמד שאולי לבסוף יפסיד. יחד עם זאת, כמה חברי מועצה אמרו לכלכליסט שבפועל אין זו תמונת המצב המשתקפת לדעתם, וחימי מגויס לבחירתו של עו”ד מוחמד נעמנה. נעמנה הוא מועמדם של ראשי המחוזות בלשכה, בהובלת עו”ד רומי קנבל, יו”ר מחוז מרכז ועו”ד תמי אולמן יו”ר מחוז חיפה.