נדל``ן בגיאורגיה

גאורגיה הממוקמת במרכז הקווקז, בתפר שבין אירופה לאסיה והייתה חלק מברית המועצות לשעבר עד תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20, מונה כ- 4 מיליון תושבים. עיר הבירה טביליסי נמצאת בתנופת בנייה, המתבטאת בהקמת רבי-קומות, מלונות ובנייני מגורים, הניזונה מהכספים שמזרימים משקיעים זרים. במקביל, גוברת תנועת התיירים, כולל הישראלים, הפוקדים את אתרי הטבע והכנסיות שברחבי המדינה. לגאורגיה יש חוף ים ציורי ושני נמלי-ים מודרניים.

שוק הנדל”ן בגיאורגיה מגוון ומאפשר השקעות בנדל”ן מסחרי, נדל”ן למגורים וכן למלונאות.  מדובר בשוק שכיום נמצא בצמיחה מאז מהפכת הקטיפה.

שלטונות גאורגיה החליטו לעודד משקיעים זרים להגיע למדינה, והממשל הוריד את המיסים על משקיעים זרים. המיסים המינוריים לזרים המשקיעים את כספם במדינה הוא פיתוי מעולה, והדבר מושך משקיעים רבים. שיטת מיסוי הנדל”ן בגאורגיה היא ידידותית ומסבירה פנים למשקיע הפוטנציאלי הממוצע. המשקיעים נהנים ממדיניות מיטיבה שהופכת את ההשקעה לעניין קל, פשוט ונוח יחסית, עם מינימום התערבות ממשלתית, רגולציה נוקשה, חסמים ביורוקרטיים מעיקים או מיסים גבוהים. הבנק העולמי הציב את גאורגיה בשנת 2017 במקום ה- 16 (מתוך 190 מדינות) במדד הקלות לבצע עסקים במדינה.

הנגישות של המדינה, הרשויות, וההליכים הבירוקרטים הנוחים, כל אלו הופכים את גאורגיה לאחת המדינות הנוחות יותר להשקעה.

במסגרת מערכת היחסים וההסכמים עם האיחוד האירופי החל מאפריל 2017 אזרחי גאורגיה אינם נדרשים בויזה בכדי להיכנס למדינות האיחוד האירופי.

מדיניות המיסוי על השקעות נדל”ן בגיאורגיה:

מס רכישה – משולם במעמד הרכישה ועומד על שיעור מזערי שנקבע על פי מדרגות. עבור עסקאות בשווי פחות מ-35 אלף יורו, שיעור המס עומד על בין 0.05% ל-0.2%. לעסקאות בשווי שגדול מסכום זה, שיעור המס שנקבע הוא בין 0.1% ל-0.8%.

מס על רווחי הון – מכירת הנכס אחרי שנתיים בלבד בפטור מלא ממס על רווחי הון. לאחר שנתיים מרגע מכירת הנכס ישולם כ- 5% מס על רווחי הון.

מס על הכנסה – עומד נכון להיום על 20% משלומי שכר דירה.

רכישת נדל”ן להשקעה בחו”ל, כמו גם בגיאורגיה מצריכה הבנת מגבלות משפטיות ונהלים שהם חלק מהליך רכישת הנדל”ן במדינה הזרה. ההמלצה היא תמיד לשכור שירותיו של עורך דין מקצועי המתמחה בסוגיה על מנת שיוכל לסייע בהליך הרכישה בצורה מקצועית ונכונה.

משרדנו משתף פעולה, מזה מספר שנים, עם משרד עורכי הדין LPA הממוקם בטיביליסי המספק ליווי וייעוץ משפטי ללקוחות בגיאורגיה בתחום רבים, לרבות בתחום המקרקעין.

למשרדנו יכולת בינלאומית מוכחת, בראש המחלקה הבינלאומית של המשרד עומד עו”ד אברהם ללום, חבר כנסת לשעבר וחבר בלשכת עורכי הדין משנת 1998. עו”ד ללום ליווה ב-10 השנים האחרונות חברות ואנשי עסקים ברחבי העולם וצבר ניסיון רב בליווי משפטי בינלאומי. זאת בנוסף למשרד בגאורגיה (LPA) אשר מאפשר למשרד לבצע עסקאות בגאורגיה בצורה מהירה, יעילה ובטוחה תוך מענה מידי ומקיף במטרה להגן על האינטרסים של לקוחות המשרד.

מדינות נוספות