נדל"ן ביוון

נדל”ן ביוון

יוון הידועה כערש הדמוקרטיה והתרבות המערבית עם היסטוריה מפוארת של יותר מ 3,000 שנה כיכבה בכותרות לא מעט בעשור האחרון ולא תמיד באור מחמיא. ממדינה המפורסמת בזכות ההיסטוריה ואתרי התיירות שלה הפכה יוון לשם נרדף להתנהלות כלכלית כושלת ובשל כך נקלעה למשבר מהחמורים שנראו בעשורים האחרונים.

כיום יוון אט אט עושה את דרכה חזרה אל עבר הנורמליות והיציבות, לא מעט בזכות חבילות סיוע כלכלי מאת חברותיה באיחוד האירופי על מנת לשקם ולאושש את הכלכלה. באתונה לבדה הושקעו שלושים ואחת מיליארד יורו, תוכניות חדשות לפרויקטים בתחומי החינוך, התעשייה והתשתיות מקודמים, קווי מטרו חדשים מתוכננים ונפתחים והמרכז הופך לנגיש יותר. משקיעים מכל העולם מזרימים הון למדינה ומאיצים את התפתחותה הכלכלית בעיר.

על מנת להבין את מצב הנדל”ן כיום ביוון ובעיקר בעריה המרכזיות יש להבין את מקורו של משבר החוב של יוון שהתרחש לקראת סוף שנת 2009. בקצרה, לאורך שנות האלפיים, יוון לקחה הלוואות בריבית קשוחה ולאחר מכן בריבית נמוכה מתוקף הצטרפותה לגוש האירו. בדיעבד התברר כי יוון סילפה נתונים על מנת להצטרף לגוש ולמעשה צברה חובות עם השנים. המשבר העולמי היווה את הקש ששבר את גב הגמל, חשש כבד עלה באשר ליכולתה של יוון לפרוע את חובותיה. בעקבות המשבר נכנסה יוון למיתון ארוך שבמהלכו התכווץ התוצר הלאומי ביותר מ-20%. שיעור החוב הציבורי ביחס לתוצר עלה באופן חד, ושיעור האבטלה הגיע בשיאו (קיץ 2013) ליותר מ-25% מכוח העבודה.

המשבר אשר איים על יציבות כלכלות אחרות באירופה, אילץ את יוון לבקש סיוע ממדינות האיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית ולהסכים לתנאים של מספר תוכניות חילוץ. במסגרת תוכניות החילוץ, שהאחרונה מביניהן הסתיימה בקיץ 2018, יוון קיבלה סיוע בסכום קרוב ל-300 מיליארד אירו ונאלצה להנהיג רפורמות ותוכניות צנע, שכללו קיצוצים חדים בתקציבי הרווחה, בתנאי הפנסיה ובהעסקה במגזר הציבורי.

המשבר ומדיניות הצנע הביאו להשלכות חברתיות קשות. אזרחים רבים ירדו מנכסיהם, ולפי דו”ח של ה-OECD כ-1.5 מיליון אזרחים יוונים חיו בתנאי עוני קיצוני בשנת 2017. תנאי הפנסיה של מרבית אזרחי יוון נפגעו באופן משמעותי ומספר האזרחים החיים ללא קורת גג גדל פי 4 בתוך מספר שנים. שנות המשבר, במהלכן נערכו במדינה מספר מערכות בחירות, משאל עם, ומספר רב של שביתות והפגנות, היו גם שנים רצופות במשברים פוליטיים.

אולם, בעולם העסקים ידוע כי צרתו של אחד היא הזדמנות של אחר. המשבר החריף גרר עיקולים רבים של נכסי נדל”ן ביוון מרוכשים שלא עמדו בהלוואות ומשכנתאות, בנוסף אזרחים רבים מימשו נכסים על מנת לשרוד וכל אלו גרמו לצניחה של מחירי הנכסים בכל יוון.

הגורמים הנ”ל בעיקר הפכו את יוון ליעד אידיאלי להשקעה וזאת משום שכיום, בשנת 2019 ניתן לרכוש נכס במחיר שהוא יותר נמוך מהעלות של בניית הנכס, במדינה מגוש האירו. בנוסף לצניחת המחירים, הקרבה הגיאוגרפית לישראל, מדיניות המס מקלה ותמריצים למשקיעים זרים כגון תושבות במדינה השייכת לגוש האירופי מגבירים את האטרקטיביות להשקעה ביוון.

מדינות נוספות

נדל"ן בזנזיבר

נדל"ן בזנזיבר

זנזיבר הוא אי טופרי יפהפה המשויך לחבל ארץ ברפובליקה המאוחדת של טנזניה שבמזרח אפריקה, הכולל את איי זנזיבר ופמבה הנמצאים כ-25–50 ק”מ מחופי טנזניה.

נדל"ן באוקראינה

נדל"ן באוקראינה

בין אוקראינה וישראל שוררים יחסים דיפלומטיים קרובים ואיתנים, שראשיתם עם קבלת העצמאות של אוקראינה בשנת 1991, לאחר פירוק ברית המועצות.

נדל"ן בארה"ב

נדל"ן בארה"ב

ארה”ב תמיד הייתה יעד נחשק עבור התייר הישראלי, עם ערים נהדרות ואין ספור מקומות בילוי ונופים מרהיבים. בשנים האחרונות בעיקר מאז המשבר ב-2008, ארה”ב הפכה גם ליעד מועדף מבחינת המשקיע הישראלי.

נדל"ן בפורטוגל

נדל"ן בפורטוגל

פורטוגול נחשבת כלכלה מתעוררת באיחוד האירופי. כמו מדינות רבות אחרות היא ספגה מכה קשה בשנת  2008 מהמשבר העולמי, ואף קיבלה סיוע פיננסי מן האיחוד.

נדל"ן בקפריסין

נדל"ן בקפריסין

קפריסין קרובה לישראל, יפה, זולה ויש בה מזג אוויר מצוין רוב ימות השנה. בדיוק בגלל זה, ישראלים רבים טסים  לקפריסין  לחופשה מדי שנה.

נדל"ן ברומניה

נדל"ן ברומניה

ברומניה חיים כ- 22 מיליון תושבים, כאשר רק בבוקרשט הבירה חיים כ- 2.5 מיליון תושבים, והיא השוק השני בגודלו במדינות מזרח ומרכז אירופה אחרי פולין.

נדל"ן בגאורגיה

נדל"ן בגאורגיה

גאורגיה הממוקמת במרכז הקווקז, בתפר שבין אירופה לאסיה והייתה חלק מברית המועצות לשעבר עד תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20, מונה כ- 4 מיליון תושבים.

דילוג לתוכן