האם זה הזמן להשקיע בנדל"ן באוקראינה

תמונת העיר קייב

האם זה הזמן להשקיע בנדל”ן באוקראינה?

שאלות ותשובות

כמה מרוויחים על נדל"ן באוקראינה?

חברה ישראלית אוקראינית שמשרדנו מלווה מבצעת עסקאות ובימים הקרובים יוצאת בהשקה של פרויקט חדש לישראלים . מדובר על השקעה של 150-400 אלף ₪ לרכישת דירה בקייב במרכז העיר.
תחילה חייבים להבין שמדובר על קלאסיקה אירופית. הרפובליקה המתבגרת, הוכרזה כמדינה ב-1991, עם התפרקות ברית המועצות, זאת לאחר חוסר יציבות פוליטי, כלכלי וחברתי ורמת שחיתות אשר הייתה מהגבוהות בעולם.

בישראל מתחילים לזהות את הפוטנציאל?

בהחלט כן, בשנתיים האחרונות ליוינו מאות רוכשים ישראלים שקנו דירות בקייב. במיוחד פופולריות דירות קטנות מאחר ומדובר על מחיר נמוך מאוד ומדובר על השקעה הרבה יותר כלכלית וודאית לעומת רכישת קרקע חקלאית לצורך ההשוואה.
יש מי שזיהה את הפוטנציאל העסקי הטמון באוקראינה, כעת שוב מוצאים את קייב כהזדמנות “לעשות כסף”, שכן נכון להיום מחירי הנדל”ן עדיין נמוכים ואטרקטיביים.
לדברי עו”ד ללום, לצורך הדוגמה, יחידת דיור קטנה בפרויקט גדול קרוב לאוניברסיטה שנרכשה בפחות מ- 150,000 שקלים מוכנה כולל גימור, מוצעת לשכירות מקומיים, ב-500 דולר לחודש.

מומלץ כיום להשקיע בעיקר בערים כמו קייב ואודסה, וכן במרכזי הערים הגדולות, מה שמכונה “פריים לוקיישן”, לעומת אזורי פיתוח, שם היצע הקרקעות גדול גם כיום.
משרד עורכי הדין אברהם ללום ושות’, מהמשרדים המובילים בישראל, מכיר היטב את הפוטנציאל העסקי באודסה וקייב ובנה האחרונה פתח משרד מקומי אוקראיני, , במטרה להעמיק את הקשר בין ישראל לבין אוקראינה בתחום הנדל”ן ובכך לתת מעטפת משפטית מלאה לישראלים אשר מעוניינים להשקיע באוקראינה.

 “בישראל חלו שינויים רבים בחוק המכר ובכלל, שינויים שניתן להביא לאוקראינה ולבנות מודלים חדשים שיכולים לייצר שיטה בטוחה יותר לישראלים אשר מעוניינים להשקיע באודסה וקייב”.

מה הסיכונים הכרוכים בהשקעה והאם זה הזמן?

עו”ד ללום מספר כי בביקורים הקבועים שלו בקייב הוא התרשם כי קיים ביקוש לדירות מגורים. קיים פער דומה לישראל בין כמות הדירות למגורים שנבנות לבין הדרישה ולכן ניתן לומר כי במיוחד ברמת המחירים הנוכחית, רכישת דירה כיום הינה השקעה מפתה.
יחד עם זאת מספר עו”ד ללום כי לא מומלץ לעשות עסקאות מהסוג הזה ללא עו”ד מהארץ שעובד עם עו”ד מקומיים לאור ההבדלים הקיימים בין החוק בישראל לבין החוק באוקראינה ובכלל לצורת רכישת דירה באוקראינה לעומת ישראל. ביצוע עסקה נדלנ”ית באוקראינה טומנת בחובה לא מעט סכנות לאור המנגנונים באוקראינה או יותר נכון לומר חוסר מנגנונים, בעיות רגולציה וקניין.
עו”ד ללום מוסיף ומציין “נכון שמשק המצוי במשבר כלכלי מייצר הזדמנויות עסקיות אך יחד עם זאת גם הוא טומן בחובו סיכונים רבים. יש צורך במשנה זהירות אך ככל ומוצאים דרך בטוחה לעשות זאת מדובר על הזדמנות גדולה”.
לגבי רכישת נכסים מניבים במדינות כמו אוקראינה, העסקאות עשויות להניב תשואה גבוהה על דמי שכירות או רווחים גבוהים עם מכירת הדירות. כיום לא ניתן מימון לעסקאות ופרויקטים חדשים בנדל”ן ולכן יש צורך בהון עצמי. גם במקרים בהם ניתן לקבל מימון, בדרך כלל נטיית הבנק תהיה לאשר מימון לנכסים מניבים, כמו מבנים שישמשו למטרות מסחריות.

דילוג לתוכן