נדל``ן באוקראינה

בין אוקראינה וישראל שוררים יחסים דיפלומטיים קרובים ואיתנים, שראשיתם עם קבלת העצמאות של אוקראינה בשנת 1991, לאחר פירוק ברית המועצות. אחד הגורמים להתחממות היחסים בין המדינות הוא מספרם הגדול של העולים שהגיעו לישראל משטחה של אוקראינה, המוערך בכחצי מיליון אנשים. על רקע זה, נחתם ב-2011 הסכם מעבר חופשי בין המדינות, המבטל את הצורך באשרת כניסה בעת ביקור של אזרחים ישראליים באוקראינה ולהיפך. ומתקיים מו”מ לקראת חתימת הסכם סחר חופשי בין המדינות.

התמוטטות ברית המועצות פגעה בכלכלה המקומית יותר מבכל מדינה אחרת. רוסים,בילורוסים  ויהודים רבים עזבו את המדינה במהלך שנות התשעים. בסוף שנות ה-90, לאחר כעשור של ירידה בתוצר המקומי, הגיע התמ”ג לכ-40% מגודלו לפני פירוק ברית המועצות- ירידה גדולה יותר מהשפעת  השפל הגדול  על כלכלת  ארצות הברית . מאז שנת  2000   ישנה צמיחה כלכלית חיובית הנובעת ממחירי סחורות גבוהים, בייחוד מוצרים מוטי אנרגיה המהווים מרכיב חשוב בכלכלה.

מחירי הנכסים באוקראינה נמוכים ביחס למחירים המוכרים לנו בישראל. עם זאת, אנשים פרטיים שרוצים לקנות נדל”ן באוקראינה צריכים להבין את המגבלות המשפטיות הקיימות והנהלים שהינם חלק מהליך רכישת נדל”ן במדינה. ההליך הכללי ברכישת נדל”ן באוקראינה אינו שונה בהרבה מהליך רכישת נדל”ן בכל מקום אחר, אך ההבדלים המשפטיים שכן קיימים הינם חשובים. וההמלצה היא לשכור שירותי עורך דין המתמחה בסוגיה על מנת לסייע בהליך הרכישה.

למשרדנו ניסיון בליווי משקיעים ישראלים בהליכי רכישת קרקעות באוקראינה, החל בשלב ביצוע הבדיקות המקדמיות לזיהוי המקרקעין ולאימות הבעלות על המקרקעין, בדיקת ההיסטוריה של המקרקעין ווידוא כי אין המדובר במקרקעין המצויים בהליך משפטי, ועד לרכישת המקרקעין, מימון הרכישה (במידת הצורך) והשבחתם. בנוסף למשרדנו ניסיון ביצירת מנגנונים להבטחת השקעות רוכשי דירות מקבלנים באוקראינה (בשים צלב לעובדה כי הקבלנים האוקראינים אינם רגילים ואינם נוהגים לתת בטוחות כלשהן לרוכשים).

למשרדנו סניף בקייב המציע ליווי וייעוץ משפטי ללקוחות באוקראינה בתחום המקרקעין. השלוחה באוקראינה מאפשרת למשרד לבצע עסקאות באוקראינה בצורה מהירה, יעילה ובטוחה תוך מענה מידי ומקיף במטרה להגן על האינטרסים של לקוחות המשרד.

משרדנו מאמין כי המרחק הקצר בין ישראל לאוקראינה (כ-3 שעות טיסה בלבד) ביחד עם מחירי הנדל”ן הנמוכים במדינה הופכים אותה אט אט ליעד חם למשקיעי הנדל”ן.

מדינות נוספות